Haber Başlıkları

Türkiye Kilis kentinde sınırdan YPG'nin elindeki Afrin kenti kırsalındaki örgütün mevzilerini obüs toplarıyla bombalıyor. Türkiye bombardımanı saat 22:30 sularında başlatırken, şimdiye kadar 20 civarında top atışının gerçekleştiği öğrenildi.

Türkiye'nin obüs toplarıyla yaptığı bombalamanın YPG'nin Afrin kırsalındaki savunmasını kırmak için yaptığı belirtilirken, TSK ve ÖSO'nun Afrin'e bağlı Telrıfat ve Minig Askeri Üssü'ne yönelik yapacağı operasyonun ise çok yakında başlayacağı ifade ediliyor. Türkiye ve ÖSO yapacağı operasyon kapsamında Suriye içerisinde ve sınırda yoğun bir askeri sevkiyat yapıyor.

Minag Askeri Üssü Afrin kentine 15 kilometre yakınlıkta bulunuyor ve büyük bir stratejik öneme sahip.

Bingöl Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Bingöl İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar neticesinde Bingöl ili Genç ilçesi Gerçekli Köyü Kapılı Mezrası kırsalında barındıkları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi maksadıyla 27 Haziran 2017 günü gerçekleştirilen operasyonda 11 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir" denildi.

AKDAĞ GRUBUNUN TAMAMI İMHA EDİLDİ

Açıklamada, "Yapılan arazi aramasında, operasyon esnasında etkisiz hale getirilen teröristlere ait 8 adet kaleşnikof piyade tüfeği,1 adet Bixi makineli tüfek, 1 adet Kanas keskin nişancı tüfeği, 1 adet tabanca ele geçirilmiştir. Yapılan operasyonla bölücü terör örgütünün sözde Akdağ grubunun tamamının imha olduğu değerlendirilmektedir. Bingöl İl Jandarma Komutanlığınca ilimiz genelinde terör ile mücadeleye aralıksız devam edilmektedir" ifadelerine yer verildi.

Edinilen bilgiye göre, Uludere ilçesine bağlı Milli Jandarma Komando Taburuna bağlı Elmalı üs bölgesine yemek götüren askeri araca, PKK'lı teröristlerce uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Saldırıda ağır yaralanan 3 asker, kaldırıldıkları Şırnak Devlet Hastanesinde yapılan müdahalelere rağmen şehit oldu.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Tekeli-Gedik Tepe ve İran sınırına yakın 2867 rakımlı tepeye, Irak'ın kuzeyinden düzenlenen havan ve doçka silahlı taciz ateşinde şehit olan Sözleşmeli Piyade Er Oğuzhan Küçük'ün Karaman'daki evinde yas var.

Karaman Vali Vekili Kaya Çelik, Askerlik Şube Başkanı Personel Albay Yurdakul Türmen, Müftü Yardımcısı Ali Abay, ailesine acı haberi vermek için şehidin Merkez Zembilli Mahallesi'ndeki evine gitti. Burada komşularından ailenin merkeze bağlı Zengen köyünde olduğunu öğrenen heyet köye geçti.

Köyde yetkililer şehidin babası Alaattin Küçük, annesi Şerife Küçük ve kız kardeşi Saliha Küçük'e Oğuzhan Küçük'ün şehit olduğu haberini verdi. Haberi aldıktan sonra fenalaşan şehidin annesi ve kızkardeşi ambulansta tedavi altına alındı.

Haberi metanetle karşılayan 7 sene uzman çavuş olarak görev yaptığı ve 28 Şubat sürecinde askeriyeyle ilişkisi kesildiği öğrenilen baba Alaattin Küçük, eşi ve kızına "Sakin olun, isyan etmeyin" uyarısında bulundu.

Yetkililere oğlunun nasıl şehit olduğunu soran baba Küçük, "Yani oğlum nöbette Kuzey Irak'tan gelen havan mermisi ile mi şehit oldu? Onu orada atana değil attırana bakacaksın. Allah'ın takdiri" dedi.

"Bundan güzel bir şey olabilir mi?"

"Oğlum nöbet yerinde şehit olmuş. Bundan güzel bir şey olabilir mi? Ben buna üzülmem. Ayıp olmazsa güler oynarım. Silahım olsa havaya 3 el ateş ederim" diyen baba Küçük ailesini sakinleştirmeye çalışarak şunları söyledi:

"Dik durun. İsyan etmeyin. Beni ayakta tutan inanç. Allah'a olan inanç. Vatana olan inanç. 15 Temmuz'da sen gidiyordun şehit olmaya. Ne oldu şimdi? Bir oğlum daha asker. Ben dayanırım ama eşim dayanamaz. Onun getirilmesi lazım. Dün akşam kendisiyle konuştum. Komutanıyla konuştum. 'İzine gönderebilir misiniz' dedim. Bu da şans işte. Nasip. Ben başka şekilde hayatını kaybetmesinden korkuyordum. Bu şekilde hayatını kaybetmesi kadar güzel bir şey yok. Görevi başında şehit olmuş."

"Şehit olacağım anne"

Anne Küçük ise oğluyla sabah ve öğlen telefonla konuştuğunu ve oğlunun "Ben şehit olacağım anne" dediğini söyledi.

Şimdi o hepimizin evladı

Askerlik Şubesi Başkanı Personel Albay Yurdakul Türkmen ise aileye sabır dileyerek "Şimdi o bizim kalplerimizde yaşayacak. Ne kadar vatanını, milletini seven bir ailesiniz ki 2 evladınızı aynı anda askere göndermişsiniz. Şimdi o hepimizin evladı. Hepimizin şehidi. Başınız sağ olsun" dedi.

Daha sonra şehit ailesi Karaman'daki evlerine gitti. Şehidin sokağı ve evine Türk bayrakları asıldı.

Şehit Küçük'ün cenazesinin Karaman Şehir Mezarlığı'ndaki askeri şehitliğe defnedileceği öğrenildi.

Ailenin diğer oğulları 27 yaşındaki Mücahit Hamza Küçük'ün de uzman erbaş olarak Hakkari'nin Çukurca ilçesinde görev yaptığı kaydedildi.

Şahin, partisinin Safranbolu ilçe başkanlığınca öğretmenevinde  düzenlenen bayramlaşma programında yaptığı konuşmada, yaklaşık 70 gün önce halk  oylaması yapıldığını, muhalefetin, "Evet" çıkarsa Türkiye'nin karışacağını,  bölüneceğini söylediğini ancak, Türkiye'nin ne karıştığını ne de bölündüğünü  anlattı.

Şahin, "Baktı ki Türkiye karışmıyor 'Acaba Türkiye'yi nasıl  karıştırırız?' diye düşünmeye başladılar. Türkiye'nin şu anda en önemli konusu  envaiçeşit terör örgütleriyle mücadele etmek ve başarılı olmaktır." dedi.

"Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'u darbe girişimi kabul etmiyor"

Terör örgütleriyle mücadele eden Türkiye'de her sorumlu kişi ve  kurumun devlete ve güvenlik güçlerine, iş başında olan hükümete destek olması  gerektiğini vurgulayan Şahin, bu konuda en büyük, en anlamı desteği ana muhalefet  partisinden beklediklerini söyledi.

Şahin, "Ana muhalefet partisi ve onun genel başkanı şunu söylemeli,  'Ey hükümet siz terörle, her türlü terörle mücadelede ağır gidiyorsunuz, biraz  daha hızlanın.' Türkiye'nin ana muhalefet partisi ve genel başkanı ne yapıyor? Bu  terör örgütlerinin daha da cesaretlendirmek için adımlar atıyor. Ana muhalefet  partisi lideri Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'u darbe girişimi olarak kabul etmiyor."  diye konuştu.

Mehmet Ali Şahin şöyle devam etti:

"Nereye gidiyorsunuz? İstanbul'a Maltepe'ye gideceksiniz. Ne  yapacaksınız Maltepe'de? Milletvekilleri Sayın Enis Berberoğlu yargılandı 25 yıl  ceza aldı. Sayın Kılıçdaroğlu diyelim ki Maltepe'ye vardın, ne yapacaksın?  Cezaevini basıp arkadaşını mı kurtaracaksın? Bu cezayı veren İstanbul 14. Ceza  Mahkemesini mi basacaksın? Hakimlere yeni karar mı yazdıracaksın, beraat kararı  mı yazdıracaksın? Nedir amacın? Berberoğlu'nun hüküm giymesine yol açan o  belgeler, yayınlanmaması gereken belgeler ve gizlilik içeren o belgeler  Cumhuriyet gazetesinde Can Dündar tarafından yayınlandı. Peki o belgeleri  Dündar'a kim verdi? Mahkeme, o belgelerin Berberoğlu tarafından Can Dündar'a  getirildiğini tespit ederek bu hükmü verdi. Ancak, bu belgeler 'medya imamı',  Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı'dan alındığını tahmin  ediyoruz. Kim aldı Ekrem Dumanlı'dan? 27 Mayıs'tan 10 gün önce 18 Mayıs 2015'te  Sayın Kılıçdaroğlu Zaman gazetesindeydi Ekrem Dumanlı'yla görüşmüştür.  Dumanlı'dan o gizli belgeleri alarak Berberoğlu'na götüren kurye kimdir? Biz  şimdi adalet istiyoruz, adaleti biz istiyoruz. Emniyetimiz, istihbaratımız ve  savcımız, Ekrem Dumanlı'dan belgeleri alarak Enis Berberoğlu'na getiren kurye  kimdir. Onun ortaya çıkmasını istiyoruz, o nedenle adalet istiyoruz."

Yürüyüşteki amacın Gezi eylemlerini yeniden başlatmak olduğunu savunan  Şahin, "Türkiye yargı kararlarını bir kaç kişi yürüdü diye askıya alacak muz  cumhuriyeti değildir. Yargı kararları sen yürüdün diye ey Kemal Kılıçdaroğlu,  Türkiye bu kararları askıya alacak, değiştirecek ülke değildir. Yürüyerek bir  kararı temyiz etmek mümkün değildir. Yasalarımızda yürüyerek temyiz yolu diye bir  yol yoktur." ifadelerini kullandı.

Şahin, daha sonra beraberinde Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı  Mehmet Ceylan, Ak PartiKarabük İl Başkanı Timurçin Saylar ile partililerle  bayramlaştı.

Karabük İl Başkanlığı tarafından Kemal Güneş Caddesi'nde düzenlenen  bayramlaşmaya da katılan Şahin, burada partililere seslendikten sonra Yenice  ilçesi daha sonra da Yortan beldesinde bayramlaşma programlarına katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde partisince düzenlenen bayramlaşma programına katıldı. Anzele Parkı'na HDP milletvekilleri İmam Taşçıer, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir ve Felaknas Uca ile birlikte gelen Kemalbay,  gazetecilere açıklamalarda bulundu.

"YAKIN ZAMANDA SOMUT OLARAK DESTEK VERECEĞİZ, PLANLARIMIZ VAR"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı  yürüyüşü parti olarak desteklediklerini ifade eden Kemalbay, yakın bir zamanda bu desteği somut olarak sunacaklarını söyledi. HDP olarak demokrasi planlarının olduğunu anlatan Kemalbay, bu plan üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Kılıçdaroğlu'nun yürüyüşüyle, bugüne kadar bizim sürdürdüğümüz mücadele arasında bir paralellik görüyoruz. Yürüyüşü somut olarak desteklediğimizi önümüzdeki günlerde göreceksiniz. Bu konuda görüşmeler yapıyoruz, olgunlaştığımızda sizlerle paylaşacağız. Biz bu yürüyüşün yanındayız. Bu yürüşüyün bütün adaletsizlikler için olması gerektiği düşünüyoruz.

"AYRI BİR PLANIMIZ DA VAR"

Biz, kendi demokrasi planımızı da yakın bir zamanda açıklayacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız tamamlanmak üzere. Ama adalet yürüyüşünü desteklemek konusunda ise nasıl olacağı şekillenmediği için sizinle paylaşamıyoruz. Ama kendi, ayrıca kendi programımız da olacaktır. Yani ikisi birbirinden ayrı olacak."

.

.

.

Advertisement
En son haberleri e-posta ile almak için lütfen e-postanızı yazın.